Przecinek przed niż

Przeczytałem w Państwa poradni chyba z 10 porad dotyczących stawiania przecinka przed niż i nie znalazłem odpowiedzi, czy należy ten znak postawić w rozbudowanych zdaniach tego typu:
Gorzej niż u nich na pewno nie będzie,
Policja zjawiła się szybciej niż zazwyczaj i zabezpieczyła teren.
Czy mamy tam gdzieś tzw. zdanie składowe, które uzasadniałoby użycie przecinka? Jednym słowem: czy ten znak powinien się tam znaleźć i dlaczego tak lub nie.
W przywołanych zdaniach przecinka nie powinno być, ponieważ element wprowadzony po niż nie jest zdaniem składowym – nie ma orzeczenia. Poniżej przykłady wypowiedzeń, w których niż wprowadza zadanie, co sprawia, że należy postawić przed nim przecinek:
Był starszy, niż mi się wydawało,
Zrobię to lepiej, niżbyś ty to zrobił (= Zrobię to lepiej, niż ty byś to zrobił),
Więcej wydawał, niż zarabiał.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski