Raczej ZWZ/AK

Raczej ZWZ/AK
28.12.2016
28.12.2016
Opisując historię pionu wojskowego polskiego podziemia, który zmienił nazwę z Związek Walki Zbrojnej na Armia Krajowa, dla całości okresu funkcjonowania organizacji jej nazwę zapisujemy łącząc obie nazwy. I teraz pytanie. Czy przy połączeniu powinniśmy użyć ukośnika czy łącznika? ZWZ/AK czy ZWZ-AK? Najczęściej stosowana jest ta druga forma, ale czy poprawna nie jest ta pierwsza, z ukośnikiem? Przecież są to dwie różne nazwy, a nie nazwa dwuczłonowa. Proszę o wyjaśnienie.
W praktyce spotyka się używanie przez piszących zarówno ukośnika (ZWZ/AK, np. „Meldunki miesięczne wywiadu przemysłowego KG ZWZ/AK 1941–1944”), jak i dywizu (ZWZ-AK, np. „Działalność ZWZ-AK w latach 1941–1943 to stopniowe przechodzenie od akcji sabotażowo-dywersyjnych do działań dywersyjno-partyzanckich”).
Zgadzam się, że „lepszy” jest w tym wypadku ukośnik, służący zwykle do rozdzielenia dwóch różnych skrótowców (ZWZ/AK = kiedyś, w latach 1940–1942, ZWZ, później AK).
Dywiz w zapisie ZWZ-AK dla kogoś niezorientowanego (a są tacy…) rzeczywiście może być nieco mylący: że chodzi o nazwę dwuczłonową, taką jak np. PPS-RD (= Polska Partia Socjalistyczna – Rewolucja Demokratyczna). Jak pamiętamy, nazwę tę przyjęto pod koniec 1988 roku po to, by odróżnić nowy twór od części działaczy PPS skupionych wokół Jana Józefa Lipskiego.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego