Różności interpunkcyjne

Szanowni Państwo,
czy zdania Zrobili(,) co swoje, Robi się to w jakimś celu, zwykle(,) aby osiągnąć cel wymagają przecinka w zaznaczonych miejscach? A jak by było z ewentualnym drugim przecinkiem w zdaniu drugim, gdybyśmy pierwszy zastąpili kropką lub myślnikiem?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Pierwszy przykład nie wymaga przecinka, ponieważ cała fraza ma charakter utartego (sfrazeologizowanego) zwrotu, por. powiedzieć co swoje, brać co swoje itd. W drugim przykładzie interpunkcja zależy od intencji autorskich. Jeśli głównym celem jest podanie informacji zawartej w zdaniu głównym, przecinek przed aby może być pominięty na mocy zasady cofania przecinka. Jeśli natomiast chcemy podkreślić także treści zawarte w równoważniku zdania, należy pozostawić przecinek przed aby. Temu zróżnicowaniu towarzyszy także różnica w miejscu przestanka oddechowego i akcentu zdaniowego.

Adam Wolański