Rutyna poranna a poranny rytuał

Czy takie związki wyrazowe jak rutyna poranna i rutyna wieczorna są poprawne?
Chodzi oczywiście o użycie słowa rutyna w znaczeniu ‘postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów’.
Dla mnie lepiej brzmi poranny rytuał (w znaczeniu ‘zespół czynności, których częste powtarzanie tworzy dotyczący czegoś zwyczaj’).
Zastanawiam się, czy poranna rutyna to nie kalka z angielskiego morning routine.
Ma Pan całkowitą rację – poranna / wieczorna rutyna wślizgnęła się do polszczyzny niemal niezauważenie (zapewne rzeczywiście pod wpływem języka angielskiego), bo bardzo przypomina poranny / wieczorny rytuał. Jednak rytuał nie jest tym samym co rutyna!
Rutyna to wyraz używany z dezaprobatą, oznaczający (jak słusznie Pan pisze) czynności, które są wykonywane według schematów, niejako bezrefleksyjnie. Tymczasem czynności, które wykonujemy codziennie rano, a które tworzą pewien zwyczaj, nazywamy rytuałem. Tak jak mówimy o rytuale picia herbaty po obiedzie, rytuale cowieczornych rodzinnych pogawędek itd., tak mówmy też o porannym / wieczornym rytuale.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski