SMS

Czy i w jaki sposób można odmieniać skrót SMS? Jak należy go akcentować? Czy pisownia esemes jest poprawna? Czy w mowie potocznej można używać czasownika esemesować?
Słowo SMS jest odmieniane: SMS-a, SMS-em, SMS-ie itp. Akcentujemy je jak skrót PKS, na ostatniej sylabie. O autobusie PKS mówi się też peKAes, z akcentem na przedostatniej sylabie, ale nie słyszeliśmy, by ktoś mówił esEMes.
Czasownika esemesować oczywiście można używać potocznie, gdyż normy języka potocznego są dość łagodne. W reklamie jednego z operatorów telefonii komórkowej czytamy jednak: „Dzwonisz i SMS-ujesz, skąd chcesz!”. Reklamodawca wybrał formę SMS-ować prawdopodobnie z obawy, że esemesować mogłoby nie być natychmiast rozpoznane jako pokrewne skrótowi SMS.
Mirosław Bańko