Sas, Saksonia, saksofon

Od pewnego czasu zastanawia mnie etymologia słowa Sas (mieszkaniec Saksonii). Ciekawi mnie dlaczego występuje taka forma, a nie np. Sakson.
Skoro jestem już przy Saksonii, dodatkowo chciałbym dowiedzieć się, czy istnieje etymologiczne powiązanie między nazwą tej krainy, a słowem saksofon?

Z wyrazami szacunku
Sas to skrócona wersja nazwy Sakson, odnoszącej się do mieszkańca Saksonii. Ta druga, dłuższa, obecnie prawie w ogóle nie występuje, podczas gdy w użyciu jest głównie ta pierwsza. Trudno określić, dlaczego zwyciężyła forma krótka – być może jest to przejaw tendencji do ekonomiczności języka.
Co do saksofonu, to nazwa ta powstała (w języku francuskim: saxophone) z połączenia nazwiska Adolpha (właśc. Antoine’a Josepha) Saxa, twórcy instrumentu, z cząstką -phone odnoszącą się do dźwięków. Co ciekawe, ojciec wynalazcy saksofonu, Charles Joseph Sax, stworzył podobny, lecz mniej znany instrument, nazwany – także na jego cześć – sakshornem (franc. saxhorn -– tu do nazwiska dodano cząstkę horn, oznaczającą w języku niemieckim róg). Tak więc nazwisko belgijskiego właściciela fabryki instrumentów dętych zostało uwiecznione w dwóch nazwach.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski