Segregacja rasowa

Szanowni Państwo,
pytanie dotyczy segregacji rasowej. Czy w poniższych zdaniach słowo segregowany zostało prawidłowo użyte?
Coraz silniej segregowane rasowo przedmieścia wspomagane były państwowymi funduszami
 Przybył do firmy X z segregowanego południa

Z poważaniem
Anna K.
Są to błędne użycia. Choć istnieje wyrażenie segregacja rasowa, to znaczenie zawarte w rzeczowniku nie „przenosi się” na wyrazy pochodne od niego. A zatem, choć powiemy. segregacja śmiecisegregować śmieciśmieci segregowane, to nie stworzymy podobnych połączeń z czasownikiem segregować i jego formą segregowany w odniesieniu do segregacji rasowej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski