Spinacz a klamerka

Szanowni Państwo,
ostatnio dowiedziałam się w toku dyskusji na łamach forum redaktorskiego, że w pewnych regionach Polski na przedmiot służący do przypinania prania mówi się spinacz. Sama do tej pory zaznajomiona byłam jedynie z klamerką. Po przejrzeniu komentarzy wysnułam ostrożną hipotezę, że klamerka charakterystyczna jest raczej dla zachodniej Polski, spinacz zaś – dla wschodniej.
Jakie jest pochodzenie tych wyrazów? Czy faktycznie można podzielić ich zasięg regionalnie?
Spinacz to urządzenie do spinania, w tym – do przypinania upranych ubrań do sznura, na którym mają wisieć. Klamerka to zdrobnienie rzeczownika klamra, który jest zapożyczeniem niemieckim. Klamerki (i klamry), jak wiadomo, służą do łączenia różnych rzeczy, do spinania ich – pełnią więc tę samą funkcję co spinacze.
Oba wyrazy funkcjonują jako nazwy przyrządów do przyczepiania prania do sznurka, nie udało mi się ustalić, czy któryś z nich ma przewagę w określonych regionach Polski.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski