Ssaczy

Szanowni Państwo,
interesuje mnie tłumaczenie naukowego skrótu MAC – zamiennej nazwy HAC, sztucznego ludzkiego chromosomu. W zalążku wikipedystycznego artykułu MAC przetłumaczono jako sztuczny ssaczy chromosom. Czy istnieje przymiotnik ssaczy? Zdaje się, że słowo jest dziełem kreatywności tłumacza. Czym można zastąpić wspomniane określenie?

Pozdrawiam
Czytelnik
Wyrazu ssaczy nie notują słowniki, ale też nie wskazują one na jakikolwiek inny przymiotnik, który odpowiadałby rzeczownikowi ssak.
Jednak już Narodowy Korpus Języka Polskiego rejestruje ok. 20 użyć przymiotnika ssaczy, np.
ssaczy (i rybi) żołądek
ssaczy tryb życia
ssaczy drapieżnik
grono naszych ssaczych kuzynów
nie odbiegamy od zwykłych ssaczych standardów
…wraz z ciałem migdałowatym, zwanym mózgiem ssaczym
.

Jak więc widać, ssaczy pojawia się w tekstach, co świadczy o potrzebie jego istnienia. Pod względem językowym nic mu nie można zarzucić – jest utworzony w sposób typowy dla przymiotników (por. owcaowczy, mrówkamrówczy, bykbyczy), dzięki czemu wyraźnie wskazuje na swą podstawę, którą jest rzeczownik ssak. Jest to więc wyraz utworzony poprawnie i, jak wynika z kwerendy w NKJP, potrzebny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski