Stało się

Często spotykam się ze sformułowaniem stanęło się jako odpowiednik stało się. Przykłady: Co się stanęło? (zamiast: Co się stało?), Tak się stanęło, że zostałem bez pracy (zamiast: Tak się stało (= moje losy potoczyły się tak), że zostałem bez pracy).

Czy jest to poprawne? Mnie osobiście te wyrażenia rażą i długo traktowałem je jako przejęzyczenie, ale spotykam się z tym zbyt często, aby mówić o nieświadomym użyciu niewłaściwego wyrazu.

Poprawnymi formami czasownika stać się są tylko: stałem się / stałam się, stałeś się / stałaś się, stał się / stała się / stało się, staliśmy się / stałyśmy się, staliście się / stałyście się, stali się / stały się.

Poprawnie więc mówimy tylko: Co się stało?, Tak się stało, że jestem bez pracy, On stał się bardzo małomówny itd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski