Sz. P. czy Sz. Pan?

Szanowni Państwo,
mam pytanie w związku ze skrótami Sz.P. i Sz. Pan. Czy można je stosować zamiennie, czy drugi uznają Państwo za zdecydowanie lepszy, staranniejszy? Mnie osobiście bardziej odpowiada pierwszy, chyba ze względu na pewną konsekwencję (oba wyrazy skrócone) w stosunku do drugiego, który poza tym nasuwa mi skojarzenie z wyrazem szpan.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zgodnie z tradycyjnymi wzorami polskiej korespondencji (zob. R. Sinelnikoff, E. Prechitko, Wzory listów polskich, Warszawa 1993, wyd. 1 i następne) przyjęta jest druga forma skrótu, tj. Sz. Pan, chociaż w praktyce spotyka się i jedną, i drugą.
Osobistymi upodobaniami do danej formy nie powinniśmy się kierować. Mnie na przykład bardziej odpowiada skrót Sz. Pan, ponieważ stwarza możliwość budowania form paralelnych, takich jak Sz. Pani, Sz. Państwo, a poza tym rozbudowane formy skrótów (nawet częściowo rozbudowane) uchodzą za bardziej eleganckie. Skojarzenie zaś z potocznym wyrazem szpan pomaga zapamiętać, która forma skrótu jest stosowna.
prof. dr hab. Małgorzata Marcjanik, Uniwersytet Warszawski