Ta widła

Rzeczownik widły występuje tylko w liczbie mnogiej, ale czy poprawne jest użycie go w liczbie pojedynczej?
Na przykład w wózkach widłowych znajduje się para wideł, ale nie sposób pojedynczy element tego osprzętu nazwać inaczej niż ta widła.

Pozdrawiam serdecznie Redakcję.
Na pewno widły w znaczeniu podstawowym (‘narzędzie rolnicze’) nie mają liczby pojedynczej, co sprawia, że na łączymy tę nazwę z liczebnikami zbiorowymi (troje wideł, pięcioro wideł itp.).
Słowniki, do których dotarłam, nie rejestrują znaczenia ‘element wózka widłowego’, natomiast (jak udało mi się sprawdzić w technicznych opisach wózków) rzeczywiście funkcjonuje tu rzeczownik w liczbie pojedynczej: ta widła (por. długość widły – 1000 mm, widła do wózka widłowego). A zatem mamy do czynienia z nowym rzeczownikiem, używanym w terminologii specjalistycznej: ta widła.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski