Theodore Morde

Mam kłopot z Theodorem Mordem – proszę o podpowiedź, jak prawidłowo odmienić imię i nazwisko tego amerykańskiego podróżnika w miejscowniku.

Opowieść o Theodorze Mordzie?
Właśnie ta forma jest poprawna. W przypadkach innych niż miejscownik oddzielimy końcówkę od tematu apostrofem, ponieważ temat zakończony jest niewymawianyn e. Napiszemy zatem: (nie ma) Theodore’a Morde’a, (dziękuję) Theodore’owi Morde’owi, (idę z) Theodore’em Morde’em. Jednak w miejscowniku, gdzie dochodzi do oboczności r:rz oraz d:dzi, zapiszemy zakończenia nazw zgodnie z wymową: opowieść o Theodorze Mordzie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski