To nie jest ładny samochód a To jest nieładny samochód

Szanowni Państwo,
W którym miejscu należy stawiać partykułę nie?
To nie jest ładny samochód.
To jest nieładny samochód.
Rowery były niedostępne.
Rowery nie były dostępne
.
Wszystkie wymienione konstrukcje są poprawne. Zdania dotyczące samochodu różnią się jednak rozkładem akcentów (czyli tym, na co w wypowiedzi kładziony jest nacisk). W zdaniu To nie jest ładny samochód zaprzeczeniu może podlegać nie tylko to, że samochód jest ładny, lecz także sam fakt istnienia pojazdu. Zdanie To jest nieładny samochód natomiast zwraca uwagę na cechę obiektu, nie podważając jednocześnie jego występowania.
W przypadku pary zdań dotyczącej rowerów mamy do czynienia z tożsamością semantyczną (znaczeniową) i obie te konstrukcje możemy stosować wymiennie.
Mateusz Adamczyk, Uniwersytet Warszawski