Ty – wielką literą

Czy mam rację, że pisze się Ciebie, Tobie w korespondencji formalnej, oficjalnej, grzecznościowej, np. w życzeniach. W kontaktach koleżeńskich, gdy znamy się po imieniu i tak się do siebie zwracamy, pisanie z dużej litery nie obowiązuje, forma taka tylko dystansuje.
Zasada nazywania adresata za pomocą wielkiej litery zaimka obowiązuje w każdym rodzaju korespondencji, bez względu na stopień znajomości między osobami korespondującymi ze sobą.
Innym problemem jest obserwowane w ostatnich latach zjawisko unikania w takich sytuacjach wielkich liter, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Wynika ono z dążeń wspólnotowych, to znaczy z chęci równego traktowania partnerów komunikacji. Ponieważ w stosunkach koleżeńskich równość jest czymś naturalnym, dlatego w tych kontaktach mała litera występuje częściej i być może przez młodych użytkowników języka litera wielka odczuwana jest jako dystansująca.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski