Uczę się w biol.-chem.-fizie

Szanowni Państwo,
W liceum mamy profile: np. matematyczno-chemiczny, biologiczno-chemiczny, co w skrócie napiszemy, jak rozumiem, mat.-fiz., biol.-chem. Jednak takie skróty zaczęły funkcjonować jako samodzielne wyrazy. Mówi się: Idę do biol-chemu, Jestem po mat-fizie. Jak to zapisywać? Czy tak, jak to zrobiłem, tj. bez kropek i z łącznikiem?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Proponuję zachować kropkę po skrócie pierwszego członu, a więc pisać idę do biol.-chemu; jestem po mat.-fizie. Kiedy wchodzą w grę skróty trzyelementowe, kropka powinna się znaleźć po dwóch pierwszych członach, np. uczę się w biol.-chem.-fizie; jednego kolegę mam w inf.-mat.-fizie, drugiego w pol.-his.-wosie, a trzeciego w mat.-his.-geo (geo trudno odmienić…). Zachowanie łącznika wydaje się koniecznością, żeby z tych po trosze zleksykalizowanych skrótów (z odmieniającym się członem ostatnim) nie utworzyły się koszmarki słowotwórcze typu biolchemfiz, infmatfiz, polhiswos czy mathisgeo. Nikt by już chyba wtedy tego nie odszyfrował…
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie