Układ Słoneczny i bank centralny

Dzień dobry,
Chciałam zapytać o pisownię wielką i małą literą. Szczerze powiedziawszy, sprawia mi ona najwięcej problemów. Bank Centralny czy bank centralny – pisząc o NBP? Układ Słoneczny czy układ słoneczny? Podejrzewam, że jeszcze będę korzystać z państwa pomocy, bardzo dziękuję za odpowiedź na to pytanie.
Joanna B.

Układ Słoneczny pisze się zwykle wielkimi literami, zwłaszcza w astronomii, gdzie słowa takie, jak Słońce, Ziemia i Księżyc też funkcjonują jako terminy i pisane są wielką literą. W tekstach niefachowych, np. w literaturze pięknej, spotyka się również pisownię układ słoneczny, która wydaje się dopuszczalna z tych samych powodów, dla których można pisać małymi litermi słońce, ziemia i księzyc.
Natomiast bank centralny piszemy małymi literami jako nazwę gatunkową (np. „W każdym kraju jest jakiś bank centralny”) albo wielkimi literami jako część nazwy własnej banku (np. „Europejski Bank Centralny”). Niestety, aby wiedzieć, co jest nazwą własną, a co jedynie nazwą pospolitą, nie wystarczy znajomość ortografii.
Mirosław Bańko