W Radiu Maryja

Czy w nazwach radiostacji Radio Eska, Radio Maryja, Radio Swoboda, Radio Wolna Europa możemy odmieniać również drugi człon? Czy popełniamy błąd, mówiąc: Tę piosenkę usłyszałem w Radiu Esce lub W Radiu Maryi są nadawane bardzo ciekawe audycje?
Mamy tu do czynienia z przydawką usytuowaną po rzeczowniku określanym (w apozycji). Część takich przydawek wchodzi z wyrazem nadrzędnym w związek zgody, co oznacza, że ten drugi przyjmuje takie formy jak ten pierwszy (por. brat bliźniak, brata bliźniaka, bratu bliźniakowi itd.). Jest jednak pewna grupa konstrukcji apozycyjnych, w których wyraz nadrzędny (czyli rzeczownik stojący na pierwszym miejscu) wchodzi z wyrazem podrzędnym w związek rządu i narzuca mu formę mianownika.
Konstrukcje, o które Pan pyta – nazwy stacji radiowych (ale też np. stacji telewizyjnych, por. Telewizja Trwam), reprezentują drugi typ. Poprawne są zatem wyrażenia: w Radiu Eska, dla Radia Maryja, dzięki Radiu Wolna Europa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski