Wątek na forum

Pisać w wątku czy na wątku – mam na myśli forum dyskusyjne.

Byłbym wdzięczny za rozstrzygnięcie.
Podstawowe znaczenie wątku to ‘układ nici biegnących w poprzek tkaniny; także: przędza, nici przeznaczone na ten układ’. Stało się ono podstawą utworzenia znaczeń wtórnych – każde z nich zawiera element związany z tworzeniem się nowych, kolejnych elementów jakiejś całości myślowej (por. wątki literackie, wątek myśli, wątek rozmowy). Te z kolei znaczenia sprawiły, że wątkiem nazwaliśmy ciąg wypowiedzi na forum dyskusyjnym, które odnoszą się do jakiegoś nadrzędnego tematu.
Składnia tego rzeczownika w jego najnowszym znaczeniu nie jest jeszcze skodyfikowana – jak wskazują przykłady użycia (a także Pańskie pytanie), stosowane są dwie konstrukcje: (napisać / przeczytać / dodać itd. coś) na wątku oraz (napisać / przeczytać / dodać itd. coś) w wątku. Za pierwszą z nich przemawiałaby analogia do składni wyrazu forum (piszemy coś na forum), za drugą – sposób użycia słowa wątek w znaczeniu ‘ciąg myśli, słów lub wydarzeń’ (por. w głównym wątku utworu). Moim zdaniem właściwsza jest konstrukcja w wątku, gdyż nawiązuje do składni słowa wątek w jego wcześniejszych znaczeniach.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski