Wiarogodność a wiarygodność

W statystyce używa się pojęcia wiarogodność, np. estymator największej wiarogodności. Z tego, co sprawdziłem, jest to po prostu starszy wariant słowa wiarygodność, obecnie chyba nie używany. Mówienie o wiarogodności nie ma żadnego uzasadnienia funkcjonalnego, a sprawia na mnie lekko książkowe, a nawet pretensjonalne wrażenie. Z drugiej strony można by pewnie argumentować, że wariant ten jest elementem tradycji, jakiejś ciągłości w języku nauki.
Ciekaw jestem Państwa opinii.
Istotnie, wiarogodność to starsza wersja wiarygodności (podobnie: wiarogodny to dawny wariant wiarogodnego). Mimo że współcześnie nie występuje w języku ogólnym, to być może wchodzi w skład wyrażenia, które ma charakter terminu – wówczas zapewne należy do języka nauki.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski