Wielka litera w niepełnych nazwach uczelni i instytucji

Szanowni Państwo,
jaką pisownię (wielką czy małą literą) należy zastosować, gdy mamy do czynienia z kontekstem wyraźnie wskazującym na konkretny obiekt typu urząd czy uczelnia, lecz bez użycia stricte pełnego brzmienia? Jeżeli mamy Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (pełna, oficjalna nazwa), to użycie wielkich liter w sformułowaniu: Studiuję w Krakowie, na Akademii Górniczo-Hutniczej ze względu na brak końcowych składników nazwy należy uznać za błąd?
Nie, nie będzie to błąd – informacje wskazujące na konkretną uczelnię zawarte są w całym zdaniu: nazwa: Akademia Górniczo-Hutnicza plus lokalizacja: w Krakowie. Z tego powodu poprawne będzie zastosowanie wielkich liter.
Dodam, że jest to praktyka powszechna – prawie zawsze posługujemy się trochę skróconymi nazwami uczelni i zapisujemy je wielkimi literami, np. studiuję na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (choć pełna nazwa to: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), studiuję w Szkole Głównej Handlowej (choć pełna nazwa to: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), studiuję w Akademii Teatralnej w Warszawie ( choć pełna nazwa to: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).
Takie same rozstrzygnięcia ortograficzne dotyczą nazw instytucji – napiszemy np. Rada Języka Polskiego zorganizowała X Forum Kultury Słowa, choć pełna nazwa to Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Agata Hącia