Witam! – po raz drugi

Szanowni Państwo!
Odnośnie pytania zatytułowanego Witam. Czasem wydaje mi się zbyt oficjalne napisanie w e-mailu (bo to chyba ma znaczenie) Szanowny Panie etc. Czy mam rację? Jakiego zwrotu można jeszcze użyć? Na przykład Dzień dobry! – ale co, jak piszę list w nocy?:> Przypuśćmy, że chcę wysłać jakiś plik. Przecież nie wyślę pustego listu. Musi być jakiś zwrot powitalny, w szczególności, gdy piszę do osoby wyższej rangą ode mnie. Tylko jaki?
Pozdrawiam,
–MK
Jeżeli wysyłamy e-maila do osoby wyższej rangą, zwrot do adresata Szanowny Panie (Szanowna Pani, Szanowni Państwo), jest zwrotem jedynie dopuszczalnym. Nieraz wskazane jest uzupełnienie go nawet o nazwę tytułu czy stanowiska, np. Szanowny Panie Profesorze, Szanowna Pani Dyrektor.
Przez młodych Polaków zwrócenie się do adresata w tej właśnie formie odczuwane jest jako zbyt oficjalne, a nawet anachroniczne. Dlatego wybierają modną dziś formę Witam, która jednak w tego typu kontaktach jest niestosowna, gdyż zakłada wyższą hierarchię nadawcy.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski