Witam!

Szanowny Panie Profesorze,
Czy dopuszczalne jest w języku polskim użyć słowa witam jako synonimu dzień dobry? Wydaje mi sie, że witać może tylko gospodarz, a wiele osób rozpoczyna swoje maile do Pana od tego właśnie słowa.
Z poważaniem
Istotnie, wita gospodarz (gość mówiący witam jest w złym tonie), a przy spotkaniu poza domem – raczej ten, kto był wcześniej w danym miejscu, lub ten, kto jest nieco ważniejszy. Te dwie ostatnie reguły nie są tak restrykcyjnie przestrzegane. Kłopot, że brak neutralnego, niewskazującego na porę dnia powitania dla tego, kto przychodzi. Czyli np. tego, kto chce tę formułę zastosować w piśmie (też w Internecie). Dziwnie zabawne wydają się nam dzisiaj pozdrowienia dzień dobry w listach. Ludzie związani z tradycją, religijni, mają jeszcze niech będzie pochwalony, ale użycie tego w zwykłym tekście może wywoływać zarzut niestosownego żartu czy ironii. Młodym rówieśnikom pozostaje zawsze cześć, stosunkowo neutralne, ale niezalecane dla starszych. Starsi powinni w piśmie zaczynać od zwrotu do korespondenta (Panie Dyrektorze, Szanowny Panie, Pani Kasiu itp.). List, na który odpisuję, tak właśnie, bardzo stosownie, się zaczyna. Nie mogę jednak odpowiedzieć tym samym, nie znając płci mojego korespondenta, a także nie wiedząc, czy jest dorosły (choć na to świadomość językowa wskazuje). Natomiast zawarte w rozpoczęciu Pan/Pani lub Pan(i) niepotrzebnie wprowadza styl kancelaryjny. Więc też nie zastosowałem żadnej formuły, co w odpowiedziach, zwłaszcza seryjnych, może być tolerowane.
W każdym razie pozdrawiam serdecznie -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski