Wśród

Czy ó w wyrazie wśród się wymienia?
Z punktu widzenia współczesnego języka w wyrazie wśród występuje ó niewymienne, ponieważ nie istnieje słowo utworzone od wśród, a także nie istnieje forma wyrazu wśród (bo istnieć nie może, gdyż to wyraz nieodmienny), które by zawierało o powstałe w wyniku wymiany ó (taka wymiana następuje np. w wyrazie krówka, która powstała od rzeczownika krowa).
Z historycznego punktu widzenia jednak wśród jest wyrazem zawierającym cząstkę (rdzeń), w której ó jest wymienne. Ta sama cząstka bowiem – w postaci z o – występuje np. w wyrazie środek.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski