Zabójca a morderca

Jakby na to nie spojrzeć – wyjaśnił zając zajączkowi – bocian jest najsympatyczniejszym z morderców.
Jakby na to nie spojrzeć – wyjaśnił zając zajączkowi – bocian jest najsympatyczniejszym z
zabójców.

Mordercą czy zabójcą? Które z tych dwóch zdań ma silniejszą wymowę?

Dziękuję za odpowiedź.
Zabójca ma szersze znaczenie niż mordercazabójcą nazwiemy kogoś, kto zabił (zabija) inną istotę (człowieka, zwierzę, czasami metaforycznie – rośliny), natomiast morderca to zabójca, który dopuszcza się morderstwa, czyli pozbawia kogoś życia umyślnie i niezgodnie z prawem.
To, czy bociana nazwiemy zabójcą, czy mordercą, zależy od kontekstu wypowiedzi (np. tego, kto był ofiarą; tego, czy pozbawienie jej życia było niezgodne z prawem; tego, jaki nadawca ma stosunek do tego faktu).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski