Zaproszenia ślubne

Układam tekst zaproszeń ślubnych i mam takie pytania:
  • Zapraszam na uroczystość PRZYJĘCIA Sakramentu Małżeństwa czy ZAWARCIA Sakramentu Małżeństwa? Moim zdaniem pierwsza jest właściwa, jednak to drugą spotykam znacznie częściej.
  • Jeśli chcę zaprosić imiennie dwie osoby, które nie są małżeństwem, to powinnam zapisać: Sz. P. Annę Małą i Sz. P. Jana Kosa czy Sz. P. Annę Małą i Jana Kosa (wszystko zapisane w trzech linijkach, z czego „i” w drugiej linijce tekstu – taki mam szablon).

Sakrament to ustanowiony przez Chrystusa znak, z którym związana jest łaska uświęcająca, a zatem sakrament się przyjmuje, nie zaś zawiera (zawrzeć można ślub).
Zaproszenie ślubne jest tekstem uroczystym, więc nadmiar kurtuazji nie zaszkodzi. Napisałabym: Sz. Panią Annę Małą i Sz. Pana Jana Kosa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski