Zaproszenia ślubne

  1. Czy na zaproszeniach ślubnych nazwiska Wojnar, Osiak, Michalczak, Jówko i Macuba należy odmieniać w liczbie mnogiej, a jeśli tak to w jaki sposób: Wojnarów, Osiaków itd.?
  2. Czy poprawny jest zapis: w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła?
  3. Czy poprawna jest forma XiY wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. … na uroczystą Eucharystię, podczas której udzielą sobie Sakramentu Małżeństwa.
  4. Czy na zaproszeniu osoba towarzysząca piszemy z małej czy wielkiej litery?

Dziękuję
  1. Tak, nazwiska należy odmieniać. Wszystkie, które Pani wymieniła, w liczbie mnogiej przybierają takie formy jak rzeczowniki męskie (np. generał, a zatem: Zapraszamy państwa Wojnarów, Osiaków, Michalczaków, Jówków, Macubów.
  2. Tak, taki zapis jest poprawny. Gdyby słowo święty występowało jako skrót: św., należałoby je zapisać małą literą. Wyraz kościół piszemy tu od małej litery, ponieważ nie wchodzi w skład pełnej nazwy (taką byłaby np. Parafia Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Jana w Stanisławowie).
  3. Sakrament to ustanowiony przez Chrystusa znak, z którym związana jest łaska uświęcająca, a zatem sakrament się przyjmuje, nie zaś udziela go sobie. Dla pewności radziłabym o to zapytać jeszcze księdza.
  4. Zdecydowanie tak – zapis wyrażenia osoba towarzysząca od wielkiej litery będzie przejawem szacunku dla gości.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski