Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne
8.05.2016
8.05.2016
  1. Czy na zaproszeniach ślubnych nazwiska Wojnar, Osiak, Michalczak, Jówko i Macuba należy odmieniać w liczbie mnogiej, a jeśli tak to w jaki sposób: Wojnarów, Osiaków itd.?
  2. Czy poprawny jest zapis: w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła?
  3. Czy poprawna jest forma XiY wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. … na uroczystą Eucharystię, podczas której udzielą sobie Sakramentu Małżeństwa.
  4. Czy na zaproszeniu osoba towarzysząca piszemy z małej czy wielkiej litery?

Dziękuję
  1. Tak, nazwiska należy odmieniać. Wszystkie, które Pani wymieniła, w liczbie mnogiej przybierają takie formy jak rzeczowniki męskie (np. generał, a zatem: Zapraszamy państwa Wojnarów, Osiaków, Michalczaków, Jówków, Macubów.
  2. Tak, taki zapis jest poprawny. Gdyby słowo święty występowało jako skrót: św., należałoby je zapisać małą literą. Wyraz kościół piszemy tu od małej litery, ponieważ nie wchodzi w skład pełnej nazwy (taką byłaby np. Parafia Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Jana w Stanisławowie).
  3. Sakrament to ustanowiony przez Chrystusa znak, z którym związana jest łaska uświęcająca, a zatem sakrament się przyjmuje, nie zaś udziela go sobie. Dla pewności radziłabym o to zapytać jeszcze księdza.
  4. Zdecydowanie tak – zapis wyrażenia osoba towarzysząca od wielkiej litery będzie przejawem szacunku dla gości.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego