Zdanie z procentem

Mimo że uważnie przejrzałam dotychczasowe odpowiedzi Poradni na pytania dotyczące słowa procent, nie umiem stwierdzić, która konstrukcja jest poprawna:
80% ziemi jest administrowanej w ramach tradycyjnego systemu wodzowskiego
Zostało odnalezionych 10% zaginionych przedmiotów
80% związków małżeńskich w ogóle nie jest rejestrowanych

80% ziemi jest administrowane
Zostało odnalezione 10% zaginionych przedmiotów
80% związków małżeńskich w ogóle nie jest rejestrowane

W przywołanych przez Panią zdaniach mamy do czynienia z orzeczeniem w stronie biernej, tak jak np. w zdaniach Zaginione przedmioty zostały odnalezione przez policję czy Ziemia jest administrowana przez…. Jak widać, forma imiesłowu biernego (odnaleziony, administrowany) uzgadniana jest z formą podmiotu (przedmiotyodnalezione, ziemiaadministrowana). Tak samo, czyli uzgodnić z formą podmiotu, należy element orzeczenia w zdaniach, o które Pani pyta.
Rzeczownik towarzyszący połączeniu liczebnika ze słowem procent zawsze jest w dopełniaczu: Przeczytał dziesięć procent → czego? → tekstu, Myślał o pięciu procentach → czego? → społeczeństwa, Wygrała siedmioma procentami → czego? → głosów. W związku z tym wyrazy wchodzące w związek z rzeczownikiem także powinny stać w dopełniaczu liczby mnogiej.
A zatem najpoprawniej, wzorcowo powiemy: 80% ziemi jest administrowanych
Zostało odnalezionych 10% zaginionych przedmiotów
80% związków małżeńskich w ogóle nie jest rejestrowanych.

Potocznie pojawiają się tu konstrukcje z mianownikiem liczby mnogiej:
80% ziemi jest administrowane
Zostało odnalezione 10% zaginionych przedmiotów
80% związków małżeńskich w ogóle nie jest rejestrowane.

Sytuują się one jednak na granicy akceptowalności.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski