a także

Witam,
czy wyrażenia wprowadzane przez a także – poprzedzone przecinkiem – powinny być również zamknięte przecinkiem?
Dziękuję
AP. Lublin
W zasadzie nie, chyba że treść ujętą w przecinki traktuje Pani jako drugoplanową, por. „Zwycięzca dostanie w nagrodę samochód, a także medal i odjedzie do domu nowym volvo” (gdzie postawienie przecinka po słowie medal sugerowałoby, zresztą nie bez racji, że w porównaniu z samochodem medal jest tutaj rzeczą pomijalną).
Przecinek po wyrażeniu wprowadzonym przez a także może się pojawić również wtedy, gdy następuje po nim następny człon wyliczenia, o przykład jednak niełatwo, gdyż a także stawiamy zwykle przed ostatnim składnikiem wyliczenia, por. „Dostanie samochód, kwiaty, a także medal”, nie zaś „Dostanie samochód, a także kwiaty, medal” (co innego znów „Dostanie samochód, a także kwiaty i medal”, gdzie mamy szereg dwuczłonowy, z drugim i zarazem ostatnim członem kwiaty i medal).
Przecinek w pozycji, o którą Pani pyta, może się wreszcie pojawić wtedy, gdy wymaga go inny składnik zdaniowy, np. zdanie podrzędne: „Dostanie samochód, a także medal, jeśli odpowie na dwa pytania”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski