adresatywny wykrzyknik

Mam wrażenie, że wykrzyknik po zwrocie Szanowny Panie widywało się niegdyś o wiele częściej niż dzisiaj. Chciałbym zapytać, kiedy wspomniany wykrzyknik zaczął ustępować przecinkowi i co było tego przyczyną. Czy nie szkoda, Państwa zdaniem, tego wykrzyknika?
Zmianę tę zwykło się wiązać z adaptacją obcych (anglo-amerykańskich) wzorów korespondencyjnych po roku 1989. Mnie osobiście nie szkoda wykrzyknika w Szanowny Panie!, gdyż mam wrażenie, że taki wykrzyknik krzyczy na adresata, że strofuje go i przywołuje do porządku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski