alternatywa

Do sejmu wchodzą 4 partie: A(40%),X(20%),Y(20%),Z(20%). Odbywają się 3 rozmowy koalicyjne: A z X, A z Y, A z Z. W każdej z nich przedstawiciele partii A słyszą: „Albo robicie z nami koalicję na naszych warunkach, albo nie zrobimy koalicji”. Jeśli rozumieć alternatywę jako przedmiot „dwuelementowego” wyboru, to poszczególne oferty koalicyjne są alternatywami dla braku koalicji. Czy stwierdzenie: „Jeśli partia A chce rządzić, dokona wyboru między TRZEMA alternatywami” będzie poprawne?
Etymologicznie alternatywa to wybór jednej z dwóch możliwości, por. łacińskie alter 'jeden z dwóch'. Mówienie o trzech alternatywach w sytuacji, gdy chodzi o wybór jednej z trzech możliwości, jest dla wielu osób więc nie do przyjęcia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski