aukcja czy oferta?

Chciałbym spytać o nazwę aukcje w odniesieniu do Allegro. Obecnie dominuje tam sprzedaż po stałej cenie. Czy lepszym określeniem w odniesieniu do takich form sprzedaży byłaby oferta?
Czy w takiej zmianie nie przeszkadza zwyczaj językowy? W końcu aukcja to określenie, które się przyjęło. Czy zatem możliwa jest taka „uzusowa” mutacja pojęcia aukcji, która w perspektywie kilkunastu lat będzie stosowana, mimo że aukcje sensu stricto zostaną zepchnięte do nisz?
Takie internetowe serwisy handlowe jak Allegro powstały, żeby umożliwić handel przedmiotami używanymi, których wartość jest zwykle trudna do określenia. W podobnym wypadku najlepiej sprawdza się forma aukcji (licytacji), w której prawo do przedmiotu uzyskuje osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę. Popularność takich serwisów sprawiła, że dziś chyba większość towarów przez nie udostępnianych stanowią produkty nowe, oferowane niekiedy w znacznej liczbie, które sprzedaje się w formie pozornej aukcji.
Dałoby się wymienić wiele przyczyn tej popularności (o najważniejsze trzeba by pewnie zapytać w urzędach skarbowych), faktem jest jednak to, że w rezultacie wyraz aukcja może poszerzyć zakres znaczeniowy. Czy to już się dokonało? Raczej nie, bo możliwość licytowania jest w każdym chyba wypadku zagwarantowana.
Z kolei wyraz oferta, oznaczający m.in. „propozycję przeprowadzenia jakiejś transakcji, wykonania jakiejś usługi, zwykle przedstawioną w sposób formalny i wiążący” (Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN) nie musi być lepszym określeniem tej formy sprzedaży. Złożenie oferty nie wyklucza negocjowania ceny, ale musiałaby się ona raczej obniżyć, czego zapewne sprzedawcy na aukcjach internetowych woleliby uniknąć.
Faktycznie sprawa jest bardzo zawiła, i z handlowego, i z językoznawczego punktu widzenia. Wydaje się jednak, że wyraz aukcja satysfakcjonuje uczestników aukcji internetowych. Gdyby było inaczej, już od dawna poszukiwaliby odpowiedniejszego określenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski