Casey – odmiana i ortografia

Jak odmienić przez przypadki angielskie nazwisko Casey, np. w dopełniaczu? Państwa strona sugeruje, że Caseya. Idąc za przykładem: Walt Disney, toteż Disneya. Jednak znajomi Amerykanie sądzą, że w dopełniaczu Casey to Casey’ego. Casey rodowici Amerykanie wymawiają [Kejsi], podczas gdy Disney wymawiają [Disnej]. Jeśli zatem ugryźć sprawę od strony fonetycznej, to odmieniamy Kejsiego oraz Disneya. Co zatem jest poprawne? Jak odmienić nazwisko Casey?
Zapis form fleksyjnych wyrazów obcych w języku polskim możemy oprzeć na pisowni lub wymowie (dotyczy to głównie nazw francuskich i angielskich). Jest to problem dobrze znany, a w archiwum naszej poradni znajdzie Pan wiele tekstów na ten temat, co najmniej jeden z nich zawiera rozwiązanie tego problemu.
W przypadku nazw zakończonych na -ey utrwaliła się u nas fleksja oparta na pisowni, piszemy więc Rooneya, Kingsleya itd. W związku z tym konsekwentnie piszmy też Caseya.
Jan Grzenia