Ustawa z dn. … i Dz. U.

Jak prawidłowo – tzn. wielką czy małą literą – powinno się pisać poszczególne elementy nazwy ustawy: zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych, Dz.U. Nr 133, poz. 883 czy też zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.97, Dz.U. Nr 133, poz. 883. A może jeszcze inaczej? I czy skrót Dz. U. jest prawidłowy? Widziałam już tyle wariantów pisowni, że jestem mocno zdezorientowana…

Dziekuje za pomoc i pozdrawiam!
Sądzimy, że można tu zastosować zasadę dotyczącą pisowni tytułów książek i artykułów, tzn. tylko pierwsze słowo pisać wielką literą. Jeśli chodzi o skrót Dz. U., to jest on teoretycznie niepoprawny (powinno być DzU, a jeszcze lepiej DU), ale nawet normatywnie nastawiony Słownik skrótów i skrótowców Jerzego Podrackiego informuje, że „w samych Dziennikach Ustaw stosuje się tradycyjnie pisownię z kropkami: Dz. U”. Tradycja ta, zdaje się, ma początek w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, bo akurat ten tytuł byłoby bardzo niezręcznie skracać za pomocą tylko pierwszych liter.
Mirosław Bańko