Włoszczowa

W moim młodzieżowym wieku mówiło się o mieście WŁOSZCZOWA, że jadę do WŁOSZCZOWY, coś mieści się we WŁOSZCZOWIE, obecnie bardzo często słyszę, że jadę do WŁOSZCZOWEJ, lub coś mieści się we WŁOSZCZOWEJ. Jeśli chodzi o rodzaj żeński, to dlaczego nie mówi się WARSZAWEJ, CZĘSTOCHOWEJ, lub idę po mleko do KROWEJ?
Nadal normą jest odmiana rzeczownikowa: Włoszczowa, Włoszczowy, Włoszczowie itd. Trudno jednak dziwić się użytkownikom polszczyzny, że mylą się im wzory odmiany, gdyż podobnie brzmiące nazwy odmieniają się raz tak, raz inaczej. Tak jak Włoszczowa odmienia się np. Jabłonna, Miłosna, Wiązowna, Wschowa, Kudowa i oczywiście wymienione przez Pana Warszawa i Częstochowa. Natomiast przymiotnikowo odmienia się Istebna (stąd do Istebnej, przez Istebną, w Istebnej), a także np. Kolbuszowa i Biała Podlaska. Słowo Jeziorna odmieniamy rzeczownikowo, gdy chodzi o nazwę miejscowości (do Konstancina-Jeziorny), ale przymiotnikowo, gdy chodzi o nazwę rzeki (nad brzegiem Jeziornej). Dobrze, że o rzece można też mówić Jeziorka – to pomaga uniknąć pomyłek.
Mirosław Bańko