by, aby, żeby

Witam,
czy słowa by, żeby, aby mają takie same znaczenie i można ich używać zamiennie?
Można ich używać zamiennie, gdy są spójnikami. By użyte w funkcji wykładnika trybu warunkowego („On by tego nie zrobił”) nie podlega wymianie, podobnie jak np. aby w wyrażeniu na aby-aby (por. wiersz Brzechwy Ryby, żaby i raki). W konstrukcjach współrzędnych, jeśli decydujemy się spójnik powtórzyć, to powtarzamy ten sam, a nie jego wariant czy synonim, por. „Chodzi mi o to, aby… i aby…”. Istnieją też preferencje w wyborze uzasadnione eufonią, rytmem i rymem, ale one są rzeczą indywidualną, więc ich tu analizować nie będę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski