ciebie czy cię?

Czy formy cię i ciebie są całkowicie równoprawne? Czy np. na czułe „Kocham cię” można odpowiedzieć zarówno „Ja ciebie też”, jak i „Ja cię też”?
Forma cię nie jest akcentowana, dlatego z trudem (jeśli w ogóle) można by jej użyć w kontekście „Ja … też”. W opisanym przykładzie jest to zupełnie niemożliwe, gdyż chodzi przecież o wyznanie miłości – miłości odwzajemnionej – a więc położenie akcentu na zaimku odnoszącym się do osoby ukochanej jest uzasadnione i potrzebne. Powiemy: „Ja ciebie też”, akcentując słowo ciebie i niezależnie od tego też. Zaimek ja w konstrukcji „Ja cię …” można by akcentować w zupełnie innej sytuacji, gdy do głosu dochodzi ekspresja własnego „ja”, np. „Ja cię kręcę!”.
O różnicy między akcentowanymi i nieakcentowanymi formami zaimków pisaliśmy wielokrotnie w naszej poradni. Przeszukanie jej archiwum pod kątem słów akcentowany i nieakcentowany powinno przynieść ciekawe wyniki.
Mirosław Bańko, PWN