deka i deko

Chciałabym wrócić do kaczki dziwaczki, która prosiła mleka pięć deka. A co, gdyby nie była tak bardzo spragniona i chciała tylko 1 deka? Nie brzmi mi to kompletnie, a w starych słownikach czytam, że słowo deka jest nieodmienne, a mnie aż korci, żeby powiedzieć: jedno deko!
Deka to nieodmienny rzeczownik w rodzaju nijakim. Formę deko słowniki poprawnej polszczyzny tępią, ale kilka nowszych słowników już ją przytacza na prawach wariantu. Kaczka dziwaczka, gdyby była na diecie, mogłaby prosić o mleka jedno deka, co by zachowało rym, ale zepsuło rytm. Gorzej, gdyby wolała jedno deko, bo o ile można zrymować deko i mleko, to jak zmienić w kontekście zdanie: „Tuż obok była apteka”, żeby zamiast mianownika pojawił się wołacz (potrzebny do rymu)?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski