dzisiaj i dziś

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje jakaś zasada, kiedy używamy słowa dziś, a kiedy używamy dzisiaj?
Wyrazy te mają jednakowe znaczenie i mogą być używane zamiennie. Sytuacje, w których jeden z nich spełnia oczekiwania autora, a drugi nie, są rzadkie, występują np. w poezji i mają związek z rytmem, rymem lub innymi składnikami instrumentacji dźwiękowej, por. „Proszę państwa, oto miś./ Miś jest bardzo grzeczny dziś” (Jan Brzechwa).
Mirosław Bańko, PWN