kanar

Witam. Skąd się wzięło potoczne określenie na kontrolera: kanar?
Dziękuję, pozdrawiam.
Od kanarkowego koloru otoków na czapkach dawnych kontrolerów. Słownik gwary warszawskiej XIX wieku B. Wieczorkiewicza podaje, że kanarkiem nazywano też m.in. „dawny omnibus miejski kursujący z placu św. Aleksandra [dzisiaj Trzech Krzyży] na plac Krasińskich, pomalowany na żółto” oraz telegrafistę (z przykładu wynika, że od koloru munduru). Natomiast Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego informuje, że kanarkami zwano żołnierzy polskiej żandarmerii wojskowej przed drugą wojną światową – też od koloru otoków.
Mirosław Bańko, PWN