onegdaj

Witam,
w mej pamięci (i – jak się okazało – nie tylko w mej) tkwiło, iż słowo ongiś oznacza 'kiedyś', a onegdaj – 'przedwczoraj'. Tymczasem w PWN widzę, że obu słowom przypisano znaczenie 'kiedyś'. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii, jako że w Poradni odpowiedzi na to pytanie nie znalazłem.
Pozdrawiam,
E.F.R.
Onegdaj znaczyło 'przedwczoraj' i w tym znaczeniu jest przestarzałe. Dziś na ogół jest używane w znaczeniu 'swego czasu, ongiś'. Niektóre osoby się na to znaczenie krzywią, ale nawet Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN już je zaakceptował.
Mirosław Bańko, PWN