sztetl i paralela

1.W jakiej formie występuje i jak się odmienia sztetl / sztetł? Dopełniacz: sztetla / sztetlu?
2. Z jakim przyimkiem łączy się paralela: do czegoś czy z czymś?
ad 1. Sztetl – tradycyjne, prowincjonalne miasteczko żydowskie, takie jak ze Skrzypka na dachu – ma dopełniacz sztetla lub sztetlu, przy czym w słownikach można znaleźć tylko drugi z nich. Oboczna nazwa sztetł jest nieodmienna.
ad 2. W znaczeniu 'porównanie' mamy paralele z czymś lub między czymś a czymś, np. Chętnie przeprowadzali paralele między tamtejszymi plantatorami a polską szlachtą lub Bogactwo formalne pana prozy nasuwa paralele literackie z Kafką. W znaczeniu 'rzecz, cecha itp. podobna do jakiejś innej' mamy paralele z czymś, np. Paralele barwy brzmienia z wyrazem można znaleźć niemal we wszystkich utworach Bairda. Przykłady przytoczyliśmy za Innym słownikiem języka polskiego PWN.
Mirosław Bańko