unikalny i unikatowy

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy różnicy pomiędzy słowami: unikalny i unikatowy. Bardzo mgliście pamiętam wypowiedź profesora Markowskiego sprzed paru lat na ten temat. Wydaje mi się, że były różnice znaczeniowe. Czy rzeczywiście przymiotniki znaczą co innego? Jeśli tak, to co.
Z pozdrowieniami – Magda Charytończyk
W znaczeniu 'wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju' obydwa te przymiotniki są używane i oba są nadużywane kosztem swoich synonimów, wymienionych wcześniej w tym zdaniu. Natomiast np. tkaniny unikatowe nie są nazywane unikalnymi. Unikatowy może bowiem znaczyć 'nieprzemysłowy', a słowo unikalny nie ma tego znaczenia. Mały słownik wyrazów kłopotliwych PWN (właśnie wydany) podaje więcej informacji na ten temat.
Mirosław Bańko