wtrącenia a interpunkcja

Dzień dobry,
zauważam, że piszący wprowadzają dopowiedzenie za pomocą myślnika, ale często po jego zakończeniu nie pojawia się żaden znak interpunkcyjny albo pojawia się przecinek: „Na ogół jednak – ani w rodzinie Witolda, ani Melchiora nie przejmowano się zbytnio szkołą”, „Generalną cechą odróżniającą je od chomików i świnek morskich jest dłuższy ogonek – krótszy od szczurzego, a ich dieta nie ogranicza się tylko do warzyw”. Czy myślnik po wtrąceniu jest wymagany czy fakultatywny?
Pozdrawiam.
Po wtrąceniu otwartym myślnikiem jest wymagany zamykający myślnik, a po wtrąceniu otwartym za pomocą przecinka jest wymagany zamykający przecinek. Być może w podanych przez Panią przykładach myślnika użyto w innym celu, ich interpunkcję oceniam jednak nie najlepiej (przypuszczam nawet, że w pierwszym zdaniu myślnik ma pokryć niekompetencję interpunkcyjną autora, który po inicjalnej partykule chciał postawić przecinek, ale nie wiedział, czy jest to poprawne, i wybrał „bezpieczniejszy” myślnik).
Mirosław Bańko, PWN