zajęcia

Rzeczownik zajęcia w znaczeniu 'wykłady, ćwiczenia etc.' nie ma liczby mnogiej. Moje pytanie dotyczy jednak tego, czy można używać tego rzeczownika z liczebnikami – np. pięć zajęć, na piątych zajęciach, za pięć zajęć itp.
Pozdrawiam, S.Z.
Nie wiem, czy przez nieuwagę, czy przez mylną ocenę rzeczy napisał Pan: „Rzeczownik zajęcia w znaczeniu 'wykłady, ćwiczenia etc.' nie ma liczby mnogiej”. W rzeczywistości nie ma on liczby pojedynczej. Mówimy przecież te zajęcia, nowe zajęcia itp.
Pod tym względem rzeczownik zajęcia jest podobny do takich, jak wakacje lub imieniny. Możemy oczywiście powiedzieć na piątych zajęciach tak jak na piątych wakacjach i nie możemy powiedzieć (w tym znaczeniu) pięć zajęć, tak jak nie możemy powiedzieć pięć wakacji. Wątpliwe też, czy mówi się pięcioro zajęć – na wzór pięciorga skrzypiec, sań albo drzwi. W tej sytuacji najbezpieczniej chyba byłoby obejść problem, mówiąc np. „Dzisiaj mam pięć wykładów” albo „Mam ćwiczenia pięć razy w tygodniu”.
Rzeczownikowi zajęcia poświęcono niedawno cały artykuł. O ile mnie pamięć nie myli, ukazał się w Języku Polskim lub Poradniku Językowym.
Mirosław Bańko