bank – Bank

Szanowni Państwo,
piszę w sprawie pisowni słowa bank. Chodzi o wyrażenia typu:
niektórzy pracownicy naszego banku mają…
przypominamy, że w naszym banku obowiązują zasady…
W większości różnych publikacji w takich wyrażeniach słowo bank pisane jest wielką literą. Szczególnie przez same banki. Czy słowo bank nie jest słowem pospolitym, takim samym jak np. słowo fabryka? Właściciel fabryki do swoich pracowników napisałby raczej tak: niektórzy pracownicy naszej fabryki… (a nie: Fabryki).
Słowo bank jest rzeczownikiem pospolitym, jednak w podanych kontekstach odnosi się ono do nazw własnych i jest ich skróconą formą. Na przykład Bank Warszawski to w skrócie Bank. Chociaż odsyłając do nazwy Bank Warszawski, możemy również użyć małej litery.
Podobnie rzecz się ma ze słowem fabryka. Jeśli jest ono skrótem nazwy na przykład Fabryka Cukierków, można je zapisać i Fabryka, i fabryka. Jeśli zaś w nazwie zakładu produkcyjnego nie ma słowa Fabryka, to pisząc o nim, mamy do wyboru tylko słowo fabryka zapisane małą literą.
Małgorzata Marcjanik, UniwersytetWarszawski