baon i dyon

Witam!
Czy dyon, baon czytamy w zdaniu tak, jak jest zapisane, czy też jako pełny wyraz – dywizjon, batalion?
Pozdrawiam.
Długo trwało, gdyż szukaliśmy eksperta w kręgach wojskowych, ale w końcu znamy odpowiedź. Skrótów baon i dyon nie trzeba rozwijać w mowie, tzn. można je czytać tak, jak są zapisane. Rozwijać trzeba typowe skróty z kropką: bat. i dyw.. Inna rzecz, że baon i dyon – choć są skróconymi formami wyrazów batalion i dywizjon – rzadko dziś funkcjonują jak typowe skróty. Piszemy np. gen. dyw. Kazimierz Sosnkowski, a nie gen. dyonu Kazimierz Sosnkowski. Częściej napiszemy: I bat. 6 pp niż I baon 6 pp. Typowe użycia słów baon i dyon są inne, np. dowódca baonu, baon piechoty.
Mirosław Bańko, PWN