bić pianę

Jakie jest etymologia frazeologizmu bić pianę? Czy znamy motywacje do powstania tego wyrażenia?
Motywacją może być wyobrażenie osoby ubijającej pianę z jajek. Czy jednak taka jest geneza tego zwrotu, nie wiem. Kilka innych zwrotów z pianą – np. elegant z morskiej piany – ma genezę niezależną i zostało interesująco opisanych przez J. Krzyżanowskiego w 2 tomie publikacji Mądrej głowie dość dwie słowie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Bić pianę to \'mówić w kółko o tym samym\' – bijąc dosłownie pianę, powiększamy objętość białka, nie zwiększając jego masy.
    Grzegorz Dąbkowski, prof., Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej