biustonosz i stanik

Jaka jest etymologia słów biustonosz i stanik – z jakiego języka pochodzą i co oznaczały pierwotnie?
Wyraz biustonosz to kalka słowotwórcza niem. wyrazu Büstenhalter (por. Büsten 'biust', a halten 'nosić, trzymać'). Tę damską bieliznę, wynalezioną w Holandii na pocz. XX w., wprowadzono zamiast dawnych wysokich gorsetów (z franc. corset). W polszczyźnie biustonosz pojawił się dopiero w 2. poł. XX w., wcześniej mówiono busthalter lub stanik.
Stanik to wyraz rodzimy, utworzony od rzeczownika stan (w znaczeniu ‘część sukni od ramion do pasa’, a także ‘część tułowia od ramion do pasa, kibić’) formantem deminutywnym -ik. Był to wyraz wieloznaczny, najpierw oznaczał część sukni od ramion do pasa, później kibić, następnie gorsecik, wreszcie biustonosz. Zmiana znaczeń wiązała się ze zmianą mody w damskich strojach i bieliźnie.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski