bliski rodak

Szanowna Poradnio,
ostatnio spotkałam się z określeniem: „Jest to nasz bliski rodak, który urodził się w Przysietnicy”. Chciałam się zapytać, czy wyrażenia bliski rodak jest poprawne? Czy rodak może być bliższy lub dalszy?
Dołączam wyrazy szacunku
Tu chodzi nie tyle o poprawność, ile o sens: cytowane zdanie jest zbudowane poprawnie i brzmi na pozór sensownie, pytanie tylko, jaki sens przekazuje. Bliski rodak nie może być kimś takim jak bliski krewny, bo pokrewieństwo jest stopniowalne – bliższe lub dalsze – a przynależność do grupy osób urodzonych w tym samym kraju, mieście lub okolicy jest kwestią: tak albo nie. Wprawdzie krąg osób urodzonych w Polsce jest znacznie większy niż osób urodzonych w Przysietnicy, co pozwala przytoczonemu zdaniu nadać pewien sens, ale wątpliwości i tak pozostają: jeżeli nawet kogoś bliski rodak nie razi, czy z równą łatwością zaakceptowałby bliższego rodaka? W sumie lepiej nie budzić wątpliwości i powiedzieć po prostu: „Jest to nasz rodak, który urodził się w Przysietnicy” albo „Jest to osoba nam bliska, nasz rodak, który urodził się w Przysietnicy”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski